Лише 13% мешканців Рівненщини знають про свої права й готові їх відстоювати

03.07.2017 19:30   Джерело: RvNews
Опубліковано : Дарина Ясна

До такого висновку прийшла громадська організація «Кримська діаспора Рівненщини» на основі проведених опитувань населення області. Результати соціологічних досліджень. Які проводилися на Рівненщині протягом п’яти місяців були оприлюднені на засіданні круглого столу, участь в якому взяли представники центру Безоплатної вторинної правової допомоги, поліції, управління юстиції, Секретаріату Уповноваженого з прав людини в Рівненській області, а також громадські активісти.

Результати дослідження були не зовсім очікувані. Населення Рівненщини має низький рівень поінформованості у сфері прав людини. До того ж, третина респондентів вважає, що за останні роки ситуація в цій сфері погіршилася. Більше половини опитаних чули про безоплатну правову допомогу, але майже 50 відсотків із них не має уявлення, з яких питань її можна отримати.

Хоча про право на безкоштовного адвоката більшість респондентів чула, проте лиш 50 відсотків опитаних були обізнані з тим, що він повинен виїжджати на кожне затримання. Трохи більше 30 відсотків мешканців області відомо, що відмовитися від послуг безкоштовного адвоката можна лише в його присутності.

null
Ельвіра Шиліна

– Ми втілюємо проект «Моніторинг надання послуг Регіональними центрами безоплатної вторинної правової допомоги при затриманні громадян». Він реалізується за підтримки Європейського Союзу, в межах проекту «Українська регіональна платформа громадянських ініціатив», що співадміністується РОГО «Комітет виборців України». У його рамках ми й досліджували ситуацію на Рівненщині (а саме в обласному центрі, Дубно, Костополі, Сарнах), а наші партнери – на Луганщині (у місті Рубіжне), – пояснює керівник ГО «Кримська діаспора Рівненщини» Ельвіра Шиліна. – В результаті ми виявили декілька ключових проблем у цій сфері. Найголовніша з них – так звані приховані затримання. Мова йде про факти, коли людину утримують в поліції, проводять із нею слідчо-оперативні чи інші дії, а в цей час вона навіть не знає, що затримана. У такому випадку особа не має ніякого статусу і залишається беззахисною. Таким чином виникає величезне поле для зловживань. Ми це бачили під час Майдану, коли люди зникали, коли їх катували, коли з райвідділку в Києві виносили трупи…

Досі багато людей вважається зниклими безвісті. Я, звісно, беру крайні варіанти. Але нещодавно ми чули, що у Вараші людину в райвідділку катували струмом. Такий запобіжник, як послуга безкоштовного адвоката від центру БВПД і розроблений, щоб запобігти схожим випадкам при затриманні».

І якщо на сьогодні про кримінальні затримання в обов’язковому порядку повідомляють у центри БВПД і на них виїжджають безоплатні адвокати, то з адміністративними затриманнями ситуація значно гірша. Про це свідчить статистика. Так, офіційно на Рівненщині за п’ять місяців цього року було всього п’ять адмінзатримань. Проблема в тому, що затримання просто не оформляють і люди лишаються беззахисними, вважають активісти.

 Крім того, регіональний координатор Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Рівненській області Сергій Іллюк відзначив проблему з недостатньою кількістю ізоляторів тимчасового тримання на фоні погіршення криміногенної ситуації, а також із незадовільними умовами праці самих поліцейських.

– В результаті ми з учасниками круглого столу домовилися про створення робочої групи, яка буде працювати над посиленням правопросвітницької діяльності. За словами однієї з представниць поліції, яка брала участь у нашому опитуванні, якщо людина знає про свої права, то їх вже неможливо порушити, бо вона вимагатиме їх дотримання, – підсумувала Ельвіра Шиліна. – Крім того, у співпраці з Секретаріатом Уповноваженого з прав людини та управлінням юстиції ми звертатимемося до законодавчих органів із пропозиціями доповнити чи коректувати законодавство, щоб унеможливити ситуацію з прихованими затриманнями.

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews