Як зі своєю землею не потрапити у рабство до агрохолдингів

«Підписуйте договір оренди, а не пожиттєвої кабали!» – радять у Рівненській юстиції

29.08.2017 21:42   Джерело: RvNews
Опубліковано : Людмила Марчук

Все частіше села на Рівненщині стають епіцентрами земельних протистоять. Недобросовісні агрокорпорації користуються юридичною безграмотністю селян і порушують їхнє право розпоряджатися земельними паями. Лише за два тижні на адресу антирейдерського штабу надійшли скарги від селян одразу з трьох «гарячих точок»: Мильчі Дубенського району, Хорова та Копиткова Здолбунівського району. 

Ситуація перша

У селі Мильча Дубенського району однією з проблем власників земельних ділянок (паїв) є проведення державної реєстрації права власності на землю на підставі державних актів без подання відповідної заяви власником. Люди поскаржилися у Рівненську юстицію на орендаря. За словами селян, орендар не всім надав примірник договору оренди землі, дехто наполягає на тому, що на договорі підроблений підпис.

Ситуація друга

В Острозькому районі між підприємствами ТОВ «Ріттер Біо Агро» та ТОВ «Українська фермерська група» виник конфлікт. Обидва підприємства заявляють на своє право на обробіток земель на території Хорівської сільської ради. Власники земельних ділянок зіткнулися з проблемою подвійної реєстрації права оренди. Це з’ясувалося під час консультування громадян фахівцями Рівненської юстиції.

Ситуація третя

У селі Копитків Здолбунівського району селяни переконані, що їхні паї захопили рейдери. За їх словами, ТОВ «Ют-агро зерно» незаконно засіває і збирає урожай на їхніх землях. У ситуації на місці розбирались правоохоронці, працівники юстиції та облдержадміністрації. Конфлікт між власниками паїв та агрофірмами триває вже другий рік. Селяни уклали договори оренди з фермерським господарством ім. Шевченка. Утім пізніше, без відома землевласників, ці договори оренди були розірвані і зареєстровані вже нові договори оренди з іншою фірмою – «Книга сіті». Одночасно ТОВ «Ют-агро зерно», яке не має відношення до цих паїв, їх засіяло. Тож люди бояться, що тепер взагалі можуть втратити свої землі.

Чому такі ситуації виникають? Нерідко власники земельних паїв, підписуючи договір оренди, навіть не читають його, або не наполягають на отриманні свого примірника договору. Тому через якийсь  час після укладання договору і починають виникати проблеми. Але вплинути на ситуацію тоді вже доволі важко. Адже з’ясовується, що орендар жодних умов не порушував.

Як правильно оформити договір оренди, за яких умов його можна розірвати та на що варто звертати увагу пайовикам у першу чергу

В рамках проекту «Я маю право!» консультують спеціалісти Міністерства юстиції. Що треба пам’ятати передусім?

Договір оренди підписувати необхідно, оскільки цей документ посвідчує право оренди земельної ділянки. За бажанням однієї зі сторін, він може бути посвідчений нотаріально.

У договорі має обов’язково міститися інформація про об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату).

null
Іванна Смачило. Фото Рівне-юстиція

- За згодою сторін, у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, – пояснює начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Іванна Смачило. – Якщо у Вас державний акт на земельну ділянку без присвоєного кадастрового номеру, то необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства щодо виготовлення технічної документації із землеустрою. Після цього треба пройти реєстрацію в регіональному підрозділі Держгеокадастру та зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Мінімальний строк оренди для земельних ділянок сільськогосподарського призначення становить 7 років, а максимальний – 50 років. Розмір орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін. Проте ця сума не може бути меншою, ніж 3% вартості земельної ділянки.

null
Міністр юстиції Павло Петренко. Фото з мережі Інтернет

- Зміна умов договору оренди землі чи розірвання цього договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору чи його добровільного розірвання спір вирішується в судовому порядку, – коментує Міністр юстиції України Павло Петренко. – Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, окрім випадків, коли така можливість прописана у самому договорі.

За додатковою консультацією можна звернутися  у Рівненську юстицію за адресою: м. Рівне, вул. Замкова, 29, тел./факс: (0362) 63-40-46, e-mail:  info@rv.minjust.gov.ua, www.facebook.com/rivnejust


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews