Відстояти метри квадратні: як мешканцям Рівненщини приватизувати кімнату в гуртожитку?

04.10.2017 21:20   Джерело: RvNews
Опубліковано : Дарина Ясна

Проблема приватизації кімнат у гуртожитках залишається актуальною. У Рівному час від часу виникають скандали саме на цьому підґрунті. Продаж гуртожитків разом із мешканцями, загроза виселення людей із їх помешкань, пікети на сесіях міськради – із такими ситуаціями доводилося стикатися деяким жителям міста. Отож хто має право на приватизацію помешкання, куди для цього варто звертатися, які документи потрібно зібрати, у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!», пояснюють фахівці Міністерства юстиції. 

Приклад ситуації: «Ми з колегами по 30 і більше років пропрацювали на виробництві. Жили у гуртожитку від заводу. Зараз пішли слухи, що можливо ми отримаємо право на приватизацію нашого житла. Підкажіть, як ми маємо це правильно зробити?»

Тетяна Литвин

Право на приватизацію мають громадяни України, які постійно проживають в квартирах (будинках) або перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.

Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Водночас є об'єкти, які не підлягають приватизації. Мова йде про квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, які перебувають в аварійному стані; квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного відселення.

null
Іванна Смачило. Фото ГТУ юстиції в Рівненській області

- Є декілька варіантів приватизації житла. По-перше, це безоплатна передача громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю. По-друге, це продаж надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які мешкають в них або перебувають в черзі на поліпшення житлових умов, – коментує начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Іванна Смачило.

Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.

Для цього потрібно зібрати такі документи: оформлена заява на приватизацію; копія документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідка про склад сім'ї та займані приміщення; копія ордера про надання житлової площі (копія договору найму у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду); копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява – згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.

У приватизації може бути відмовлено громадянам, які проживають у гуртожитках менше ніж 5 років, без правових підстав; проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання, у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом; мешкають у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі і потребують поліпшення житлових умов або жила площа яких тимчасово заселена, або яким немає можливості повернути колишнє жиле приміщення; потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз; проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних на день набрання Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

null
Павло Петренко, міністр юстиції України. Фото з мережі Інтернет

-Спори щодо приватизації квартири (будинку), житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства, – коментує Міністр юстиції України Павло Петренко. – Власник приватизованого житла має право розпорядитися майном на свій розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші угоди, які не заборонені законом.

За додатковою консультацією ви можете звертатися 

 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області

Адреса: вул. Кавказька, 7, м. Рівне, 33013.

Контактний телефон/факс:  (0362) 46-01-09.
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0(800)213-103

Головне територіальне управління юстиції у Рівненській області

Адреса: м. Рівне, вул. Замкова, 29, тел./факс: (0362) 63-40-46; e-mail:  info@rv.minjust.gov.ua

Органи місцевого самоврядування (міські, сільські, селищні ради).

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews