У Рівному обговорили важливість створення наглядових рад на комунальних підприємствах

05.06.2018 10:18   Джерело: RvNews
Опубліковано : Таня Костенко

У Рівному представники ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» організували круглий стіл на тему: «Створення наглядових рад – дієвий механізм посилення ефективності, відповідальності та прозорості комунальних підприємств». 

Участь у круглому столі взяли депутати та представники виконавчого апарату Рівненської обласної ради, громадські активісти, журналісти та керівники комунальних підприємств.

В червні 2016 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності». Закон визначає порядок створення та функціонування незалежних наглядових рад при комунальних підприємствах, що дозволить підвищити їхню фінансову прозорість та підзвітність. Незалежні наглядові ради, в межах компетенції, формуватимуть стратегію розвитку комунальних підприємств, контролюватимуть та спрямовуватимуть діяльність керівника підприємства, оцінюватимуть його роботу та обиратимуть незалежного аудитора для проведення перевірки.

Таким чином, можливість політичного втручання у роботу КП майже нівелюється, а корупційні ризики – значно знижуються.

«Сьогодні призначення, погодження призначення та звільнення керівників комунальних підприємств здійснюється за рішенням обласної ради. Не лише пересічні мешканці, але й депутатський корпус часто не володіє усією інформацією про діяльність та стан справ у КП адже вони її отримують від керівників цих підприємств та з їхніх звітів. І це потрібно виправляти, якомога швидше створивши наглядові ради» – наголосив експерт з адвокації ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» В’ячеслав Долід.

Під час заходу присутні обговорили можливість прийняття Рівненською обласною радою порядку утворення, організації діяльності та ліквідації наглядових рад в комунальних підприємствах. Нагадаємо, що експерти ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос», з метою покращення якості управління комунальними підприємствами та керуючись нормами законодавства України, вже підготували примірний текст такого Порядку та проекту рішення для запровадження наглядових рад при комунальних підприємствах.

«Ми запропонували Рівненській обласній раді утворити наглядові ради в одному, або кількох комунальних підприємствах. Якщо наша пропозиція буде підтримана, то депутатам потрібно буде обрати критерій, за яким визначатимуться принципи створення наглядових рад» – пояснив у ході круглого столу Володимир Зиль, голова Центру «Сівітас».

Загалом учасники круглого столу зійшлися на важливості впроваджувати норми прозорості, підзвітності та підвищувати ефективність управління комунальними підприємствами. Керуючий справами виконавчого апарату обласної ради – керівник секретаріату Богдана Сологуб зазначив, що між Рівненською обласною радою та Центром «Сівітас» налагоджена ефективна співпраця, яка йде на користь територіальній громаді Рівненщини. Зокрема, кілька місяців тому рада затвердила Порядок оприлюднення інформації, що стосується діяльності комунальних підприємств Рівненської обласної ради (рішення від 16.03.2018 №886). Рівненська обласна рада неодноразово була визнана однією з найпрозоріших в Україні.

Рішення щодо створення наглядових рад на обласних комунальних підприємствах мають розглянути депутати постійної комісії обласної ради з економічних питань та комунальної власності.

«Порядком передбачено, що ті повноваження, які ви пропонуєте передати для наглядових рад, зараз здійснюють постійні комісії. Зокрема профільна комісія з економічних питань та комунальної власності. Це стосується і фінпланів, і штатів, і звітів керівників і так далі. Однак ця комісія буде розглядати питання створення наглядових рад, голова розписав на неї звернення Центру «Сівітас» і в разі позитивної рекомендації комісії, звичайно, що виконавчий апарат підготує проект рішення» – констатував Богдан Сологуб.

Я прихильниця того, що усе, що відбувається в комунальному закладі, має бути прозорим і доступним для аналізу, – наголосила у своєму виступі голова постійної комісії обласної ради з питань гуманітарної політики Алла Черній. Тому моя рекомендація була б створювати при закладах освіти наглядові ради, якщо це дозволяє статутна діяльність. Наприклад, у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, за статутом, який узгоджується із законом «Про вищу освіту», передбачається створення наглядової ради. Але це не є підприємство, і тут функціональні пропозиції по членах наглядової ради будуть інші, ніж у підприємствах. З огляду на це, ми б рекомендували закладам освіти створювати наглядові ради. Але знову ж таки, керуючись тими законодавчими документами, які регламентують галузеву діяльність».

 

За пропозиціями громадських організацій у компетенції наглядової ради будуть такі повноваження: розробка та погодження стратегії розвитку комунального підприємства, контроль за його діяльністю, визначення відповідності роботи поставленим цілям, відбір кандидатур на посаду керівника комунального підприємства з подальшим затвердженням обласною радою, затвердження умов контракту з керівником підприємства та ініціювання його звільнення. Наглядова рада буде підзвітна обласній раді.

До складу наглядової ради, за баченням представників громадського сектору, мають увійти 5 членів: по одному представнику від голови обласної ради та депутатського корпусу, а також три незалежні члени, які мають достатній досвід роботи у відповідній галузі.

Для довідки: проект «Прозорі комунальні підприємства» здійснюється Центром Ейдос за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» є регіональним партнером Центру «Ейдос» і координує впровадженням проекту в Рівненській області.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews