У Рівному відбулися перші збори Ради басейну

06.03.2019 07:13   Джерело: RvNews
Опубліковано : Вікторія Синиця

Екологічний стан  водної артерії – річки Устя на Рівненщині та її басейну - необхідно поліпшувати. Адже нині, як стверджують науковці, вона знаходиться в критичному стані. По всій її довжині відмічається перевищення екологічних нормативів. Її стан класифікують як «поганий» або «дуже поганий».

Над відновленням водойми працюватиме Рада басейну річки Устя. Сьогодні відбулися її перші збори, на яких обрали керівника та управлінський склад, а також розібралися з першочерговими завданнями.

null
Фото: ОДА Рівненської області.

«В минулому році ми вирішили підійти до вирішення проблеми комплексно та системно. До цього залучили науковців НУВГП. Вони провели дослідження стосовно забруднення водойми. Над вирішенням проблеми необхідно працювати спільно. Тому прийняли рішення про створення управлінського колегіального органу. Рада – це симбіоз наукової думки, обласної та місцевої влади. Усі причетні будуть працювати над різними завданнями – проектуванням, проведенням робіт, кошти на які будуть закладені в обласному та місцевих бюджетах тощо. Але результат має бути один – відновлення екологічного стану річки», - звернувся до присутніх голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко, ініціатор створення Ради.

Науковці представили стратегічне бачення перетворення річки та її басейну. В її основу лягла дорожня карта з оцінкою складових водної артерії – русла, заплави та водозбірної території. А робота складалася з 4-ьох етапів – збір інформації, проведення обстежень та досліджень від витоку до гирла річки, оцінка сучасного екологічного стану басейну Усті та опрацювання результатів.

«Наші дослідження показали, що якість води погана, відбувається забруднення стічними водами від господарської діяльності тощо. Річка знаходиться у критичному стані. Найгірша ситуація поблизу урбанізованих територій. Якість поверхневих вод балансує на межі асимілюючої спроможності. Тобто, якщо не втрутитися, то річка втратить здатність до самоочищення», - розповів Ігор Статник, доцент кафедри екології НУВГП та додав, що слід розпочинати з верхів’я водойми.

Сам же проект із проведення цілого комплексу заходів з відновлення річки був створений ще у 2013 році. Він передбачає низку інженерно-технічних робіт – реконструкція очисних споруд, очищення русла, укріплення берегів тощо. Його розробку частково була профінансовано за гроші держави.

null
Фото: ОДА Рівненської області.

«Даний проект незавершений. Це заважає нам розпочати роботи. Тому необхідно відкоригувати проектно-кошторисну документацію відповідно до наукової стратегії. На це додадуть кошти з обласного природоохоронного фонду. Далі над практичною реалізацією працюватиме обласний департамент з питань будівництва та архітектури. Співфінансування має бути й з місцевих бюджетів», - пояснив перший заступник голови Рівненської ОДА Віталій Ундір, якого обрали головою басейнової ради.

В свою чергу, на територіях, де протікає річка, необхідно розробити проекти відведення прибережних смуг, які виконують захисні функції. Це забезпечить належну експлуатацію водного фонду.

За матеріалами прес-служби ОДА Рівненської області.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews