Чи доцільно утримувати на Рівненщині малокомплектні школи?

30.04.2021 09:11   Джерело: RvNews
Опубліковано : Наталія Рівненська
 

На сьогодні серед 586 шкіл Рівненщини 31 заклад має менше ста учнів, 13 шкіл –  менше 40 та 4 заклади – по 10 учнів. Вартість навчання 1 дитини в малокомплектній школі втричі вища за навчання в повнокомплектній.

Коротко про суть оптимізації розповіли під час брифінгу у Рівненській ОДА.

За словами першого заступника голови ОДА Сергія Подоліна, оптимізація шкіл – одне з найбільш нагальних завдань органів місцевого самоврядування України, оскільки тепер саме громади відповідальні за середню освіту, що раніше відносилося до сфери ОДА і РДА.

«Середня освіта є однією з найбільш витратних функцій, переданих громадам, водночас сільські школи в Україні є доволі неефективними. Натомість, оптимізацію не слід розглядати лише як спосіб заощадження коштів за рахунок скорочення кількості закладів чи вчителів. Мета оптимізації – покращення якості освіти шляхом ефективного витрачання бюджетних коштів. Це крок до змін – якісно-нових змін», - розповів Сергій Подолін.

«Процес оптимізації закладів освіти повністю залежить від рішення громади. Громада має переглянути доцільність утримання малокомлектних шкіл, адже вони дороговартісні. У середній школі вартість навчання на одного учня складає 8-12 тисяч гривень, а в малокомплектних школах - до 30 тисяч. Якщо не оптимізувати школи, то у багатьох сільських громадах близько 50-60% витрат місцевого бюджету йтиме на освіту. Поєднання хронічного недофінансування та зведення класів, де предмети викладає один вчитель, веде до низької якості освіти попри високі витрати на одного учня», - зазначає Петро Коржевський.

Головний освітянин Рівненщини додав, що раніше райони не мали змоги приймати рішення про оптимізацію шкільної мережі без згоди сільської ради. Останні ж не несли фінансової відповідальності за їх утримання, тож виступали проти закриття шкіл.

Наразі утримувати неефективну освітню мережу не дозволяє обмежений бюджет громади. Адже освітня субвенція розраховується за формулою, яка розподіляє кошти відповідно до наповненості класів. Тобто, чим менше учнів у школі, тим менше коштів отримує місцевий бюджет на її утримання.

За словами Петра Коржевського, громади зможуть покращити умови в сільських школах за рахунок більш ефективного витрачання коштів, які будуть одержувати з держбюджету через освітню субвенцію.

Оптимізація шкільних мереж включає п’ять кроків:

- визначення лідерів процесу оптимізації;

- збір і аналіз даних для оптимізації шкільних мереж;

- підготовка сценаріїв оптимізації;

- розроблення сценаріїв для змін у шкільній мережі;

- кампанія з інформування та залучення громадськості.

Оптимізувати мережу можна різними способами – це і пониження ступеня навчальних закладів, і створення окремих філій малокомплектних шкіл у складі більших , і входження малокомплектних до складу більшої школи та створення закладу нового типу. При цьому, зазначають, оптимізація не торкнеться початкової ланки на селі.

За словами Сергія Подоліна, на сьогодні для організації підвезення учнів і педагогів забезпечено довіз 262 шкільними автобусами. У 2020 році придбано 23 шкільні автобуси. Цьогоріч для Рівненщини передбачили понад 21 мільйон гривень з держбюджету, що дасть можливість придбати ще 12 шкільних автобусів.

Прес-служба РОДА


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews