Мережане диво на зимові святки виготовила для рівнян Наталія Дребот: таємниці творчості
Автор : Яна Замкова
Усі, хто цікавиться творчістю народних майстрів, добре знають рівнянку Наталію Дребот. Її різнобарвні писанки були і є окрасою не однієї виставки. Вона ж і співавтор гігантської стокілограмової писанки діаметром 2,8 метра і висотою 4 метри, яка кілька років тому прикрашала майдан Незалежності у Рівному, а згодом була учасником параду аналогічних витворів у Києві.
Припали до вподоби рівнянам та гостям обласного центру й Янголи миру, що є новорічно-різдвяними оберегами міста під час зимових свят.
Талановита ж людина талановита в усьому. Це можна сказати і про Наталію Дребот, адже вона постійно у пошуку нових напрямів своєї творчості. Отож останнім часом пані Наталя захопилася таким видом мистецтва як витинанка. Її роботи вражають своєю філігранністю і простотою композицій. Тут і засніжені сільські хатинки, і дивовижні квіти, ніби малюнки на вікні, які витворив на склі мороз, і найрізноманітніші диво-янголи.
Дивишся на них і в уяві домальовуєш картини, які є далеким спогадом дитинства, таким барвистим і насиченим подіями. Раніше, особливо у селах, витинанка була надзвичайно популярною. Щоб прикрасити оселі, жінки вирізували різні квіти, рослини чи символи, що стосувалися якогось релігійного свята, або ж відтворювали цілі сюжетні картини з життя та оздоблювали ними стіни, сволоки, підвіконня, полиці, грубки, печі. Навіть фіранки на вікнах були тонко і майстерно вирізані з білих аркушів паперу. Але вершиною вправності були паперові ангели, що підвішувалися на ниточках під божницею. У них просвічувались крильця, коли горіла свічка або у вікно зазирало сонце...
З часом творення паперового мережива трохи призабулося, нині ж воно знову починає «зазнавати слави» та завойовує нових шанувальників.
Ось і в цьогорічні зимові святки на виставці «Мистецька хуртовина», що демонструється в Міському будинку культури, заворожують витончені та ніжні витинанки пані Наталії, які стали чудовим доповненням експозиції.
Вона розповіла, що на Поліссі витинанка не набула такої популярності, як на Поділлі, де і майстрів цього напряму чимало, і фестивалі проводяться. Сама ж вона до цього виду мистецтва долучилася якось спонтанно. Спочатку спробувала виготовляти листівки, а згодом створила декоративні панно, а тепер витинанка стала її невід’ємним атрибутом творчості.
– Писанка супроводжує людину впродовж усього року, адже українці споконвіку вірили в її магічну силу і були переконані, що вона приносить щастя, добро, достаток, захищає людей від зла. Так і витинанка. В ній теж є якась таємниця і магія. Невеличкі рукотворні орнаменти просто заворожують, коли ти на них дивишся, і не важливо, чи це листівка, чи фіраночка, чи сюжетна картинка. Створювати їх теж можна впродовж року, відображаючи усе, що оточує навколо, – розповідає Наталія Дребот.
Працюючи викладачем Рівненської художньої дитячої школи, вона розповідає,як буває, коли під час занять всі заглиблені у роботу, спілкування відходить на другий план. Витинанка дає можливість показати дітям, що крім малювання є й інша не менш захоплююча творчість.
А ще це дуже хороший метод для внутрішнього спокою, подолання втоми. Спершу береш до рук олівець, за допомогою якого створюєш малюнок, що виникає в уяві, а тоді береш канцелярський ніж (саме цей інструмент є основним у роботі – авт.), і починаєш вирізувати. Це дуже тонка робота, але вона дарує насолоду від створеного.
Пані Наталія зазначає, що класична витинанка робиться з паперу, який згинається або вдвоє, або вчетверо, тоді малюнок виходить симетричний на дві або чотири сторони.
– Я ж пішла іншим шляхом, – пояснює художниця. – Мої роботи цілісні, а ще я додала їм об’єму. Папір – це площина, яку можна зігнути, як в орігамі, але він може бути і об’ємним, що цікавіше, адже можна створювати сюжетні композиції з більшим наповненням. Чим цупкіший папір, тим краще, тоді й вирізається легше, і малюнок зберігається. А від творення ажурних, легких, як подих вітру образів піднімається настрій.
Майстриня зізналася, що для виготовлення однієї роботи потрібно до дня часу, хоча все залежить і від складності, і від настрою. До того ж, чим менший формат, тим складніше виконання. А на запитання: чи й надалі розвиватиме новий напрям відповіла ствердно.
– Писанок нині багато, і мало кого вже можна ними здивувати, а тут для творчості – непочатий край. Адже використання витинанок найрізноманітніше – це і картини, і листівки, і світильники. Думаю, що буду продовжувати займатися витинанкою, адже бачу, яку радість приносять людям мої роботи.
Фото робіт Наталії Дребот надані авторкою Яною Замковою
Джерело: RvNews