У Рівному цвіте небесне дерево – катальпа
Опубліковано : Яна Замкова
Днями, прогулюючись вулицями Рівного, звернула увагу на незвичні дерева, що радують перехожих своїми білосніжними з рожевим відтінком квітами. З першого огляду їх суцвіття видались схожими на квіти кінського каштана. Як з’ясувала згодом – це катальпа, рослина, що належить до сімейства бігнонієвих й налічує майже 10 різновидів. Катальпи – корінні «американці», адже їх батьківщиною вважається Північноамериканський континент. Навіть назву дереву придумали індіанці. В Україні їх вирощують з ХІХ століття.
Під час цвітіння дерева здалеку виглядають як гори, припорошені снігом. А якщо заглянути всередину квітки, то вона своїм надзвичайно яскравим забарвленням нагадає орхідею. Нині катальпи широко використовують для міського озеленення. Адже великі рельєфні листя і суцвіття, що нагадують канделябри зі свічками, роблять катальпу незамінною навіть в одиночних посадках.
Восени, коли закінчується період цвітіння, на місці суцвіть утворюються зв'язки довгих, сантиметрів до сорока, стручків, що за формою нагадують товсті макарони. Звідти й ще одна назва – макаронне дерево. Дерево зберігає таке вбрання протягом усієї зими. У кожній «макаронині» величезна кількість летючих насіння, але схожість у них всього 10 відсотків.
Але якщо задумали виростити південну красуню у себе на присадибній ділянці, то знайте, – вона чудово розмножується живцями. Різати їх краще восени, коли закінчується ріст пагонів. У грунті катальпам до вподоби попіл, добре вони реагують на «підгодівлю» гноєм, вимагають щоденного рясного поливу.
Єдине, що варто враховувати при висадці на постійне місце: листя у «макаронного дерева» хоч і великі, але дуже ніжні, тому на вітрі перетворюються на лахміття і втрачають свою «архітектурну красу». Тому постарайтеся захистити її від протягів, а на зиму обов'язково варто замульчувати ґрунт і вкрити стовбур. Якщо все зробити правильно, катальпа порадує вас спочатку букетом, а потім і «макаронами» вже на п'ятий рік.
Має рослина і ще одну назву – небесне дерево. А все через те, що її листя виділяє специфічний сік, який рослина розбризкує навколо дерева по діаметру крони. Завдяки цьому трава під катальпою притупляється у рості, створюючи символічне коло навколо дерева, що схоже на зображення німба. А так як німб мають небесні небожителі, то до катальпи «прилипла» ще одна назва – небесне дерево.
Катальпа квітуватиме ще впродовж червня. Отож, коли будете прогулюватися містом, зверніть увагу на незвичайну південну гостю. Впевнена, отримаєте неймовірну насолоду від споглядання.
Джерело: RvNews