Новини Рівненщини

Новини Рівненщини

Блогер, журналіст, RvNews

Які послуги поліклінік на Рівненщині мають офіційно стати платними

29.12.2018 07:40   Джерело: RvNews
Автор : Новини Рівненщини

Реформа медицини в Україні призвела до зміни юридичного статусу більшості поліклінік. Із комунальних закладів вони перетворилися в комунальні некомерційні підприємства.

Як і раніше, послуги первинної медичної допомоги вони зобов’язані надавати безкоштовно. Проте тепер, медичні заклади можуть офіційно встановити плату на ті додаткові послуги, за які раніше населення сплачувало «добровільно-примусові» благодійні внески.

Про те, чи готові поліклініки на Рівненщині відмовитися від таких непрозорих практик  надання «комерційних» послуг і встановлювати плату за них офіційно ми опишемо у цьому матеріалі.

 Послуги поліклінік, які мають залишитися безкоштовними

 У Рівненськй області статус Комунальних некомерційних підприємств вже отримали 27 поліклінік. Із їх переліком читач може ознайомитися на сайті Національної служби здоровя України.

Саме на ці медичні заклади області вже повною мірою поширилася дія нового законодавства в межах медичної реформи. Змінивши юридичний статус, вони отримали право на автономію та власну господарську діяльність.

Це означає, що поліклініки можуть тепер офіційно встановлювати ціни на частину своїх послуг. Але законодавство забороняє їм заробляти більше 20% від усього річного бюджету. Тому твердження про те, що медичні заклади «комерціоналізовано» є міфом.

Як і раніше, вони зобов’язані надавати населенню безкоштовні медичні послуги. Реформа жодною мірою не відмінила безоплатну державну медицину. Змінилися лише основи функціонування медичних закладів.

19 березня 2018 року Міністерство охорони здоровя України видало Наказ №504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги». Саме цей документ визначив, які саме послуги мають залишитися для громадян безкоштовними.

До таких належить первинна медична допомога (ПМД). Перш за все це послуги сімейного і дитячого лікаря та терапевта. Додаток 1 до Порядку містить повний перелік таких послуг. Наведемо основні з них:

1) Динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

2) Проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів.

3) Динамічне спостереження за пацієнтами із діагностованими хронічними захворюваннями (супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами), що включає комплекс діагностичних та лікувальних втручань, які передбачені галузевими стандартами.

4) Надання в межах ПМД невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнтам.

5) Направлення відповідно до медичних показань пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги, для надання їм вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

6) Проведення профілактичних втручань, що включає: вакцинацію відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень; підготовлення та надсилання повідомлень про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення; проведення епідеміологічних обстежень поодиноких випадків інфекційних хвороб.

7) Динамічне спостереження за неускладненою вагітністю.

8) Здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною.

9) Надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій.

10) Призначення лікарських засобів та медичних виробів, технічних засобів медичної реабілітації з оформленням відповідних документів згідно з вимогами законодавства.

11) Ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медикосоціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть.

Цей перелік гарантованих державою безкоштовних медичних послуг не є вичерпним. З усім списком читач може ознайомитися за посиланням.

Наказ також визначає який перелік аналізів та інших медичних досліджень є безкоштовним у випадку направлення сімейним лікарем:

1) Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою.

2) Загальний аналіз сечі.

3) Глюкоза крові.

4) Загальний холестерин.

5) Вимірювання артеріального тиску.

6) Електрокардіограма.

7) Вимірювання ваги, зросту, окружності талії.

8) Швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.

За що поліклініки мають право виставляти рахунок

У статусі комунальних некомерційних підприємств поліклініки Рівненщини тепер мають право офіційно «підзаробляти» на додаткових послугах.

Наприклад, п. 2 розділу 3 Статуту Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Рівненської міської ради (КНП ЦПМСД «Північний») визначає такий перелік платних послуг, які може надавати поліклініка:

1) Надання будь-яким особам платних послуг з медичного обслуговування населення відповідно до законодавства України.

2) Передача в оренду чи платне користування майна в порядку, визначеному законодавством України та цим Статутом.

3) Надання будь-яких послуг іншим суб’єктам господарювання, враховуючи норми законодавства України та цього Статуту.

Такий перелік є типовим для статутної документації більшості медичних закладів Рівненщини. Згідно з ним, головні лікарі тепер можуть укладати договори оренди і здавати частину своїх приміщень на платній основі. Але це в тому випадку, якщо в них є такі додаткові капітальні ресурси.

Проте ми часто стикаємося з приватними кіосками на території поліклінік. Вони продають газети, бланки медичних довідок, канцелярію, бахіли тощо. Тому бачиться у багатьох такі можливості здачі території в оренду вже наявні.

Перший же пункт передбачає можливість надання платних послуг з медичного обслуговування. До таких мають належати ті, що не входять до вищеокресленого переліку обов’язкових безкоштовних медичних послуг.

 Більшість поліклінік на Рівненщині або мовчать про платні послуги,

або кажуть що їх немає

 У межах реалізації проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини» (який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження») ми відправили запити до всіх 27-ми перереєстрованих як КНП поліклінік області.

У запитах ми просили їх надати перелік документів, який має бути у медичних закладів із оновленим юридичним статусом. Серед цього переліку ми запитували й інформацію про платні послуги.

Насамперед відзначимо, що лише близько половини поліклінік станом на сьогодні виконали наш запит. Про порушення права на інформацію новоствореними комунальними некомерційними підприємствами ми готуємо окремий матеріал.

Частина поліклінік у відповідь на запитувану інформацію про платні послуги промовчала. Вони надали копії інших документів, не обмовившись жодним словом про платні послуги. Ймовірно їх у них може просто не бути.

Інша частина медичних закладів у відповідь повідомила нас, що платних послуг не надають.

Якщо більшість поліклінік Рівненщини дійсно надають населенню всі свої медичні послуги безкоштовно, це не так вже й погано. Чимало з них можуть просто не мати можливостей для надання додаткових медичних послуг.

Важливо щоб у них припинила діяти стара система «добровільно-примусових» благодійних внесків за так звані «безкоштовні» медичні послуги.

 Чим недосконалі старі «сірі» схеми

Якщо вам потрібна медична довідка за професією – це додаткова медична послуга, яка не входить до переліку первинної медичної допомоги. Тому з вас часто беруть окрему плату за це.

Але яким раніше був механізм таких проплат? Вас просили заплатити таку-то суму благодійного внеску. Ви розписуєтесь у журнальчику, і, в окремих випадках, навіть отримуєте квитанцію з печаткою.

Але таких квитанцій будь-яка людина з печаткою в руках могла вам наштампувати казна скільки. Тут головне куди пішли гроші. Якщо Ви платили готівкою – немає жодних гарантій що ці кошти потраплять на офіційний рахунок благодійних внесків.

Звісно сьогодні діє Наказ МОЗ України №848, згідно з яким всі медичні заклади зобов’язані періодично публікувати звіти про надходження та використання благодійних внесків. Проте, якщо ви заплатили готівкою за принципом «з рук – у руки», як ми можемо бути певні, що ці кошти потраплять до звітів.

Лише в тому випадку, якщо проплати відбуваються через банк або обладнаний у поліклініці банкомат – кошти гарантовано стануть офіційними.

Проте сьогодні відпала потреба в такій складній і заплутаній процедурі отримання доходів від додаткових медичних послуг. Ставши комунальними некомерційними підприємствами, поліклініки тепер можуть офіційно налагодити свою діяльність у цій сфері на комерційній основі.

Для цього їм потрібно пройти всі необхідні процедури ліцензування. Наприклад, на сайті МОЗ можна знайти перелік документів, який потрібно подати щоб отримати ліцензію на медогляди водіїв.

Ймовірно, що більшість із медичних закладів ще просто не встигли подумати про майбутнє та можливі додаткові джерела доходів. Проте ми закликаємо їх якнайшвидше подбати про це.

Значно складніше буде з поліклініками у сільській місцевості та невеличких районних центрах, яким часто не особливо то є що запропонувати у сфері додаткових медичних послуг. Проте і вони мають подбати про можливі шляхи свого додаткового доходу. Від цього залежатиме їх подальший розвиток.

 Дві поліклініки Рівного вже давно надають додаткові медичні послуги

на платній основі

 Ми отримали лише дві повноцінні відповіді на запити з прейскурантами цін на комерційні послуги поліклінік. Це КНП «ЦПМСД «Центральний» та КНП «ЦПМСД «Ювілейний». Обидві поліклініки з м. Рівне.

Вони вже давно надають додаткові медичні послуги на приватній основі. Для цього медичні заклади проходили окреме ліцензування на право здійснювати медогляди та надавати окремі медичні довідки.

null
Фото "Громадське"

Наприклад, за словами Головного лікаря КНП «ЦПМСД «Центральний» Олега Шрама, поліклініка вже понад 15 років працює на приватній основі. Тобто попереднє законодавство, яке регулювало діяльність закладів первинної медичної допомоги, теж не стало цьому завадою.

 Розслідування провели фахівці Центру "Сівітас"


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews
Загрузка...