Рівненщина народжує зірок
Опубліковано : Віра Мельникова
У кожної творчої людини свій шлях на Парнас слави. Дехто завдячує своєму вмінню знаходити «потрібних» людей, хтось, маючи неабиякі батьківські матеріальні статки, робить карколомний прорив у такий бажаний, омріяний зірковий світ.
Я ж хочу повідати про нашу землячку, талановиту двадцятирічну рівнянку, котра цілеспрямовано, завдяки своїй багаторічній наполегливій праці, впевнено просувається до своєї мети – оволодіння високим мистецтвом співу. Це студентка 3-го курсу Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету Софія Мозоль, котра навчається на факультеті Музичне мистецтво «Естрадний спів». Нещодавно в її житті трапилася приємна подія - Софія стала лауреаткою I-го ступеня V-го Міжнародного конкурсу вокального мистецтва «Бурштинові солоспіви», а на Гала-концерті у польському місті Ряшів буквально підкорила присутніх глядачів своїм красивим співом. Слід зауважити, що авторкою ідеї організації цього мистецького дійства є народна артистка України, професорка кафедри естрадної музики Інституту мистецтв РДГУ Наталія-Марія Фарина. Шанувальники таланту добре знають її як відому співачку, що популяризує вокальне мистецтво України у багатьох країнах світу. Свою творчу діяльність пані Наталія-Марія поєднує з педагогічною роботою в університеті, допомагаючи талановитій молоді опановувати теорію і практику вокального мистецтва.
Днями я зустрілася з нашою лауреаткою. Після мого привітання між нами відбувся діалог:
– Софіє! Як ви почуваєтесь у статусі лауреатки Міжнародного конкурсу? Яке значення він має у вашому житті?
– Це не перша моя нагорода на Міжнародних вокальних конкурсах, але , зізнаюсь, саме ця перемога для мене дуже дорога і важлива, позаяк пісенне мистецтво під час війни набуває нового громадянського, патріотичного звучання і дивовижним чином впливає на піднесення духу українських вояків та й усієї української спільноти. Тішусь, що я своїм співом можу хоч якось розрадити і внести в душі, обпалених війною людей, спокій і розраду.
– Згідна з вами: мистецтво спроможне лікувати і зцілювати душу, а значить, і тіло. Музика, пісня справляють терапевтичний ефект. Поділіться, будь ласка, своїми враженнями про конкурс «Бурштиновий солоспів -23».
– Головні етапи конкурсу проходили он-лайн, а Гала-концерт відбувся у чудовому польському місті Ряшів (Жешув). У конкурсі взяли участь співаки і співачки з різних країн світу. Виступати поруч з талановитими співаками для мене було почесно й корисно у частині набуття артистичного досвіду. Хочу висловити глибоку вдячність організаторам та членам журі конкурсу. Злагодженість в проведенні усіх заходів, об’єктивна оцінка виступів конкурсантів – все це важливі моменти, котрі дають певний вишкіл молодим артистам і приклад у проведенні таких міжнародних змагань. Впевнена, що подібні заходи сприяють становленню та професійному розвитку таким молодим співакам, як я.
– Ви навчаєтесь естрадному співу в РДГУ, хто допомагає вам в опануванні майбутньої професії? Хто надихав на перемогу?
– Я навчаюсь на третьому курсі за спеціальністю «Музичне мистецтво «Естрадний спів». Наш курс веде професорка кафедри, народна артистка України Наталія-Марія Фарина, яка є викладачкою, наставницею та натхненницею в усіх моїх творчих справах і задумах. Наталія Петрівна приділяє багато уваги нашому навчанню, розширенню мистецького світогляду, розвитку та вдосконаленню уже набутих навичок у мистецтві співу. Моя перемога на конкурсі – це результат нашої спільної творчої праці.
– Софіє, як давно ви почали займатися співом? Чи був ваш вибір професії співачки омріяним та усвідомленим?
– Знаєте, скільки себе пам’ятаю, завжди співала і танцювала. Уже в чотири роки я займалася танцями в мистецькому об’єднанні «Едельвейс», потім у Палаці дітей та молоді вправлялася у співі. Паралельно 8 років навчалася в музичній школі №2 по класу фортепіано, брала приватні уроки з вокалу у досвідчених педагогів. Так що вибір моєї майбутньої професії, дійсно, усвідомлений.
– Софіє, які маєте плани на майбутнє? Чим волієте займатися?
– Найбільше бажання, думаю, як і в мільйонів інших українців, – це здобуття перемоги України у війні з російським агресором. Від цього залежить усе наше життя, здійснення наших планів і мрій. Зрозуміло, хочу завершити навчання і вступити до магістратури, тобто отримати повну вищу освіту. І співати!.. Співати на великих і малих сценах, тішити людей своїм співом, надавати хвилини відпочинку й радості. Планую і надалі брати участь у різноманітних вокальних конкурсах. Вчитись і вдосконалюватись.
Із розмови з професоркою Наталією-Марією Фариною дізнаюся про організацію Міжнародного конкурсу «Бурштинові солоспіви», про навчання, й вокальні перемоги її студентки Софії Мозоль:
– Пані Наталіє, ви є авторкою ідеї проведення вищезазначеного міжнародного мистецького заходу, співголова журі. Розкажіть про його перебіг, з якими труднощами ви зіткнулися? Чи все сталося, як планувалося?
– На жаль, в цей раз через війну для безпеки учасників конкурсу оргкомітет був змушений обрати дистанційний формат прослуховування співаків. Це створило додаткові труднощі, як для організаторів, так і для учасників. Безперечно, голос співака воліє сценічної атмосфери, яка вивільняє приховані резерви та розкриває унікальний творчий потенціал виконавця. Але війна диктує свої правила. В конкурсі взяли участь співаки з України, Італії, Польщі та Китаю. До складу журі увійшли статусні професіонали з різних країн світу: артисти оперних театрів Італії, Норвегії, Австрії, а також зірки естради, професори та викладачі різних закладів музичної освіти України, Польщі, Італії, США. До речі, в цей раз робота оргкомітету була дуже напруженою й відповідальною. Слід сказати, що наша праця була оцінена Інститутом музики Жешувського університету, а також члени журі отримали подяку від мера Рівного Олександра Третяка «За благодійну діяльність. високий професіоналізм, популяризацію українського вокального мистецтва на міжнародному рівні в умовах воєнного стану».
– Скажіть будь ласка, як на вашу думку, виступили наші українські претенденти на перемогу в конкурсі?
– Долаючи відомі перешкоди, викликані військовим станом (відключення світла, повітряні тривоги, он-лайн навчання), потенційні конкурсанти разом з викладачами-наставниками спромоглися записати на відео свої конкурсні програми і гідно презентували свою творчість. Серед лауреатів в цьому році були і чоловіки, але поїхати на Гала-концерт до Польщі вони не змогли з відомих причинах.
– Наталіє Петрівно, ось ви – відома співачка, шанована людина в освітніх колах, досвідчений педагог, чи помітили ви певний творчий потенціал у Софії, коли почали її навчати?
– Так, при першому ж знайомстві зі студенткою, я побачила те, що дівчина має хорошу підготовчу основу: приємний голос з притаманним грудним регістром, чистота інтонації, красива артистична постава Відчувається багаторічна серйозна вокальна підготовка. До речі, наставниця, котра готувала до вступу в університет Софію - Аліна Перловська, також моя випускниця. Як і всі творчі натури Софія – вразлива, чуттєва, з тонким почуттям сприйняття світу, цілеспрямована та старанна у навчанні. Вкладаючи у виконання багато щирих почуттів, чудово розкриває зміст, настрій та характер твору.
– Пані Наталіє, розкажіть, будь ласка, про Софійчину конкурсну програму:
– В Першому турі Софія співала пісню «Незламна» (автор Л. Кава) та «Amapola» з репертуару Наталі Коул (автори A. Gamse J.Lacalle).
У Другому – «Run to You» (автор Ф. Річ) та «Над землею тумани» (автор С. Родько). Як бачите, репертуар різноплановий.
– Як я зрозуміла, Софію Мозоль можна вважати перспективною молодою співачкою?
– Так! Я не сумніваюсь в її подальшому розвитку та реалізації своїх можливостей у вокальному мистецтві. Вона спроможна досягти висот, зрозуміло, за умов, якщо вона буде й надалі ставитись до навчання відповідально й ретельно виконувати на наших заняттях різні технічні завдання та технічні елементи, працювати над дикцією, оволодівати сценічною витривалістю та виразністю. А ще – дуже важливо в наш неспокійний час зрозуміти студентам те, що успіх у навчанні напряму залежить від того, чи вміють вони працювати самостійно. Думаю, в майбутньому ми ще почуємо спів Софії Мозоль на великих сценах України, а також не виключено – на відомих світових мистецьких форумах.
P.S. Уже завершивши інтерв’ю, я випадково побачила в брошурці «Бурштинові солоспіви» цікаву інформацію про героїню моєї оповіді, яку також вважаю за необхідне оприлюднити.
Творчі здобутки:
Софія Мозоль учасниця Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів: лауреатка 2-ої премії XII Всеукраїнського фестивалю пісні і танцю «Весняний Первоцвіт»; лауреатка 2-ої премії Міжнародного конкурсу молодих виконавців естрадної пісні «Вернісаж. Енерго Фест»; лауреатка 2-ої премії IX Всеукраїнського студентського фестивалю естрадної пісні «Пісня буде поміж нас»; лауреатка 2-ої премії Всеукраїнського конкурсу-фестивалю мистецтв «Я артист України».
Інтерв’ю підготувала Віра Мельникова,
членкиня НСПУ та НСЖУ
Джерело: RvNews