Роман Іванісов, член комітету ВРУ з питань антикорупційної політики та народний депутат від Рівненщини, розповів про деталі можливих корупційних ризиків у разі прийняття ЗУ «Про суд присяжних».
"Сьогодні під час засідання антикорупційного комітету розглянули низку законопроектів, які, на думку членів комітету, містять корупційні ризики в окремих нормах.
Насамперед, мова про законопроект №3843 «Про суд присяжних». Ініціатори законопроекту пропонують виключити присяжних з переліку суб’єктів, на яких розповсюджується дія закону про запобігання корупції, тобто необхідність подавати декларацію.
Члени комітету негативно висловилися щодо цієї норми, адже це зможе перетворитися на механізм підкупу присяжних.
Ініціатор законопроекту народний депутат Павло Фролов обґрунтував таке законотворче рішення тим, що кожен громадянин України може бути членом суду присяжних, тому це створить величезний об’єм інформації. Водночас, за порушення присяги присяжного передбачена кримінальна відповідальність, за законом контакти з будь-якою стороною конфлікту присяжному заборонені.
Підтримали голову комітету Анастасію Радіну в частині, що виникнення обовʼязку подання декларації присяжними зʼявляється з моменту настання їх повноважень як присяжних, і це не створить жодної проблеми, про які кажуть ініціатори законопроекту. Законопроект визнали таким, що містить корупційні ризики в окремій нормі.
Таке ж рішення ухвалили і щодо законопроекту №10257 щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Окремою нормою пропонується надати митникам дискреційні повноваження щодо можливого вилучення транспортних засобів чи інших речей в рамках вилучення контрабандного товару. Працівник митниці матиме право самостійно вирішувати, які саме товари й документи можуть бути вилучені і використані як доказ, що може бути розглянуто митником як можливість вимагати хабар.
Також сумнівною є норма, якою пропонується скасувати чинну норму про строк давності притягнення до відповідальності за порушення митних правил. Зараз діє норма у 2 роки, законопроектом пропонується 2 місяці.
Також обговорили і прийняли рішення по законопроекту №12130 щодо користування земельними ділянками, необхідними для будівництва та утримання військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд в умовах правового режиму воєнного стану. Визнали законопроект таким, що відповідає нормам антикорупційного законодавства, але із зауваженнями. Вони стосуються вилучення без відшкодування завданих збитків тих земельних ділянок, де розташовані будинки, які є житлом для сімей. Такий підхід створює ризик порушення майнових прав і європейської конвенції з прав людини. Це неприпустимо".