Українська писанка увійшла до Юнеско: який внесок зробила Рівненщина
Опубліковано : Олекса Мирожит
На 19-ій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, яка проходить в столиці Парагваю місті Асунсьйон, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць».
«Це наш спільний успіх, який засвідчує силу нашої єдності. Агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. Ми ж доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО тому доказ. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність», - заявив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Її основу складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, та «Традиція гуцульської писанки». Ще один елемент — «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць» включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
«Рівненщині також є чим пишатися. Адже до когорти офіційних носіїв традиції писанкарства від України увійшли і дві майстрині з Рівненської області – Вікторія Степанюк та Наталія Дребот. Обласний центр народної творчості та Управління культури і туризму Рівненської ОДА було подано двох писанкарок, не лише як практиків, але й професійних дослідниць традиції на Рівненщині», - розповіла начальниця Управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк.
Результатом такої спільної роботи стало видання у 2023 році унікального, першого на Рівненщині арт-буку «Писанка Рівненщини», до якого долучилося чимало фахівців та знавців регіональних традицій. А в КЗ Рівненський обласний центр народної творчості РОР діє постійна виставка 300 писанок Рівненщини, відтворених згідно давніх схем заслуженою майстринею народної творчості України Вікторією Степанюк.
Пресслужба Рівненської ОДА
Джерело: RvNews