Сосонки — рівненський Бабин Яр
Друга світова війна, Голокост, Бабин Яр… Так лише кількома словами можна означити найбільші жахи за всю історію єврейського народу. 75 років тому на околиці Києва у Бабиному Яру лише впродовж двох днів було розстріляно майже 34 тисячі євреїв. За роки війни тут були знищені більше ста тисяч цивільних громадян – окрім євреїв, це були роми, представники української інтелігенції, а також військовополонені.
Автор : Юліана Медічі

Фото з відкритих джерел
Все ж Бабин Яр став символом знищення українських євреїв - подібно до того, як Аушвіц став символом знищення євреїв усієї Європи. У ці дні увага всього світу прикута до Бабиного Яру, де у дні страшних роковин відбуваються безпрецедентні заходи зі вшанування тих, хто прийняв на цьому місці мученицьку смерть.
Чи не в кожному українському місті є власний Бабин Яр. У Рівному його ім’я – Сосонки. 75 років тому дорога до цього приміського яру стала останнім шляхом для майже половини мешканців окупованого нацистами Рівного. Зі сходу на захід, від київського Бабиного Яру до Рівного докотилася хвиля Голокосту.
Згодом на місці страти рівненських євреїв постав скорботний меморіал. У минулому році заходи відбулися за участю найбільшої за останні роки кількості людей. Це були представники обласного благодійного фонду «Хесед Ошер», рятівники євреїв, представники національних культурних товариств, релігійних організацій, міської та обласної влади – для того, щоб віддати шану загиблим і застерегти живих від расистських і ксенофобських вчинків.
Голова Єврейської громади Рівненщини Геннадій Фраєрман розповідає – нині меморіал належно впорядкований, його постійно доглядають комунальники, а випадки вандалізму, пов'язані з мародерством, припинилися завдяки пильній увазі правоохоронців. Натомість увага з боку громадськості, освітян могла б бути більшою - адже історія Сосонок, як і Бабиного Яру, це ще й застереження проти повторення подібного у будь-якому місці планети.
Голова громадської організації "ЦСПП "Мнемоніка", доктор політичних наук, історик Максим Гон вважає, що влада приділяє належну, хоча й недостатню увагу до місця трагедії в Сосонках.
- Як на мене, найбільший недолік - це відсутність орієнтаційного знаку, який вказував би на те, що саме в цьому місці знаходиться меморіальний комплекс. 20 років тому такий надпис був і він привертав до себе увагу. Однак понад 10 років тому цей надпис зник. На сьогоднішній день на в'їзді до цього скорботного місця встановлений якийсь рекламний білборд. Тому це місце варто означити, аби місцеві мешканці та гості міста бачили, що у нас є такі скорботні місця, - зауважує Максим Гон.
Через масштаб людиновбивства Сосонки називають рівненським «Бабиним Яром». Адже це одна з наймасовіших злочинних акцій Голокосту, які за роки Другої світової лише на Рівненщині забрали життя понад ста тисяч невинних людей.
Коли сьогодні крайні праві сили різних країн намагаються нав’язати непримиренне ставлення до інших національностей або рас – це означає, що небезпека повторення явищ масового людиновбивства не минула. Саме через це ми повинні пам’ятати і передавати наступним поколінням пам'ять про мільйонні жертви нацизму.
Джерело: RvNews
