У Рівному стартує унікальний фестиваль
Опубліковано : Юліана Медічі
За два дні до свята Покрови Пресвятої Богородиці у Рівному стартує унікальний етнографічний проект – фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному», який у нашому місті проходитиме уже вчетверте.
У програмі фестивалю – майстер-класи, круглий стіл «Лірницька традиція Білорусі, Польщі та України: історія, практика, перспективи», заключний концерт лірників та кобзарів, танці під ліру та безпосередньо лірникування і кобзарювання на вулицях . То ж 14 жовтня у центрі міста, а також поблизу храмів рівняни побачать «вуличних музикантів з минулого» — лірників та кобзарів, які співатимуть псальми та балади на епічну та релігійну тематики.
Участь у фестивалі візьмуть лірники та кобзарі з Білорусі, Польщі та України, а Рівне та Рівненщину на ньому представлятимуть - Андрій Ляшук, Юрій Сковкін та Дмитро Кузьмич.
Рівненщина і, загалом, Волинь – благодатний край для реконструкції лірництва… Саме тут ще багато живих очевидців, які бачили і слухали останніх поліських лірників – Івана Власюка, Івана Верховця, ліра якого дбайливо зберігається у музеї Дубнівського замку. Саме в Рівному періодично відбуваються фольклорні дійства за участю відомих лірників України. Цьогорічний етнофестиваль «Лірницька Покрова у Рівному» має стати важливим етапом на шляху науково-реконструктивного руху однієї із найпотужніших колись в Україні волинсько-поліської лірницької практики. Оскільки автентика не підлягає жодним, крім Божого та природнього, присудам, то сама Покрова велить нам звернутися до однієї із найсвятіших естетик – лірницьких сакральних псальмів і кантів, балад та історичних пісень. Історичні дані про те, що у кожному полковому і навіть сотенному місті Великої України мали своїх бандуристів і кобзарів, а західньо-українські лірники брали участь у нелегкому побуті січових стрільців і повстанців УПА, надихають нас на те, щоб продовжити й утривалити цю традицію. Приклад лірника Яреми (Вадима Шевчука) та інших братчиків кобзарських цехів, які крім автомата взяли із собою на фронт ще й свої ліри і бандури, говорить про те, що справа «сучасних Мамаїв» живе і сьогодні. Віщі слова Патріарха Філарета «З нами Правда, а, значить, з нами Бог – а з ким Бог – з тим і Перемога!» - сьогодні, як ніколи, зрозумілі і потрібні кожному українцеві.
Отже, шановні рівняни та гості міста, відвідайте ІУ Міжнародний етнічний фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному» і доторкніться своєю власною душею автентичних глибин достеменної, а не сфальшованої традиції!
За матеріалами Рівненського міського палацу дітей та молоді
Джерело: RvNews