Рівне, Вараш та Дубно мають найбільш забруднене повітря
Опубліковано : Марта Білик
Згідно з статистичними даними на кожного жителя України припадає більше 100 кг викидів забруднюючих речовин в атмосферу, в Рівненській області – в межах 45-50 кг. В цілому, на кожен квадратний кілометр території країни припадало до 8 тон забруднюючих повітря речовин, в Рівненській області 2,6-2,8 тонни.
Викиди шкідливих речовин надходять в атмосферне повітря з стаціонарних та пересувних (транспорт та судна) джерел забруднення. Основними хімічними речовинами, які надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення в Україні, є сполуки сірки (приблизно 32% від загального обсягу), оксид вуглецю (27%), метан (18%), речовини у вигляді суспендованих твердих часток (12%) та сполуки азоту (9%). На всі інші речовини припадає близько 2% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В Рівненській області співвідношення забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів (а їх близько 260) дещо інше, зокрема, на оксид вуглецю припадає близько 20% викидів, оксиди азоту – 40%, сполуки сірки – 10%, речовини у вигляді суспендованих твердих часток – 25%, неметанові леткі органічні сполуки та інші забруднювачі – 5%.
В цілому, на Рівненщині більше 80 відсотків викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря припадає на автотранспорт. Частка токсичних інгредієнтів, які забруднюють повітря під час експлуатації пересувних джерел забруднення наступна: оксид вуглецю – 73,5%, діоксид азоту – 13%, неметанові леткі органічні сполуки – 10%, сажа – 2%, сірки діоксид – 1,5%.
Найбільш забрудненими зонами області залишаються території міст Рівного, Вараша, Дубно, а також Здолбунівського та Рівненського районів.
Продовж 2017 року лабораторіями Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» здійснювався моніторинг забруднення атмосферного повітря у 68 населених пунктах Рівненської області, в тому числі у 43 сільських. Відібрано та досліджено 3191 пробу атмосферного повітря.
Дослідження гранично допустимих концентрацій (ГДК) проводилось по 14 інгредієнтах, основними з яких були: пил, діоксид азоту, сірчистий ангідрид, оксид вуглецю, фенол та формальдегід, концентрації яких в першу чергу характеризують забруднення атмосферного повітря в населених пунктах.
Перевищення ГДК шкідливих речовин виявлено в 44 пробах, що становить 1,4%. Невідповідності спостерігалися за вмістом пилу (0,5% всіх досліджених проб), сірчистого ангідриду (1,3%), діоксиду азоту (1,0%), фенолу (1,8%) та формальдегіду (7,9%).
В міських населених пунктах перевищення ГДК спостерігалось в 2,6% проб за такими інгредієнтами: формальдегід – 13,8%, фенол – 4,8%, сірчистий ангідрид – 2 ,5 %, діоксид азоту – 1,6%; пил – 0,4%.
В сільських поселеннях виявлено перевищення ГДК шкідливих речовин у 0,3% проб, а саме: по пилу – 0,6% та діоксиду азоту – 0,5%.
Перевищень ГДК по інших інгредієнтах, під час дослідження забруднення атмосферного повітря, не виявлено.За фактами перевищень інформувались контролюючі органи та надавались рекомендації органам місцевого самоврядування.
Лікар з комунальної гігієни відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Лук'янов М. Г., Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України
Джерело: RvNews