На Рівненщині немає ідеально чистих та безшумних населених пунктів (моніторинг)

19.06.2018 08:27   Джерело: RvNews
Опубліковано : Марта Білик

Рівненський обласний лабораторний центр розробив картографування Рівненської області на підставі систематизованих в розрізі районів даних спостережень за окремими факторами середовища життєдіяльності людини.

Санітарно - гігієнічна оцінка територій ґрунтувалась на результатах лабораторних, інструментальних та лабораторно-інструментальних досліджень, які були проведені фахівцями Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» у 2017 році.

Моніторинг здійснювався:

- за якістю питної води, що споживає населення;

- за станом води поверхневих водоймищ в місцях відпочинку та проживання;

- за станом забруднення шкідливими речовинами атмосферного повітря;

- за станом забруднення ґрунтів населених пунктів;

- за рівнем шумового забруднення населених місць;

- за рівнем радіаційного забруднення.

Стан безпеки проживання населення в районах та окремих містах оцінювався за п’ятибальною системою: «відмінний», «задовільний», «посередній», «незадовільний» та «критичний».

Акцентуємо увагу, що таке формулювання не є гігієнічною чи медико-екологічною класифікацією, а є суто умовною оцінювальною шкалою. Наприклад, відносно багатьох населених пунктів України Рівне є містом із дуже незначним рівнем забруднення, але відносно смт Зарічне негативних чинників довкілля, які впливають на здоров’я значно більше.

Перша карта є підсумковою, що оцінює території на підставі сумування рангів по всіх наведених об’єктах довкілля.

Короткі пояснення до інших малюнків наведені нижче:

  1. Якість питної води.

Оцінка здійснювалась за санітарно-хімічними, мікробіологічними та радіологічними показниками на централізованих (водопроводи) та децентралізованих (колодязі, каптажі) об’єктах водопостачання. Найбільший відсоток досліджених проб питної, які не відповідали санітарним вимогам, спостерігався в Корецькому та Сарненському районах. Об’єкти водопостачання м.Рівне, Дубенського та Радивилівського районів характеризуються кращою якістю питної води.

null
Якість питної води
  1. Стан води поверхневих водоймищ.

За 2017 рік в м. Рівне з оз. Басів Кут щотижнево проводились лабораторні дослідження води і жодного разу якість її не відповідала за всіма показниками безпеки. В Костопільському районі вода р. Замчисько не відповідала вимогам санітарних норм у 83% випадках за санітарно – хімічними та 77,5% - за мікробіологічними показниками. Понад 30% досліджених проб води поверхневих водоймищ, відібраних в місцях масового відпочинку населення Гощанського району, також мали відхилення.

Значно краща якість води з поверхневих водоймищ спостерігалась у Корецькому та Острозькому районах.

null
Стан води поверхневих водоймищ
  1. Забруднення атмосферного повітря.

У минулому році перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовин фіксувались в містах Рівне, Сарни, Костопіль, Березне, смт Гоща та Рокитне та в с. Маслянка Млинівського району. Найбільш забруднене повітря спостерігалось у м. Костопіль, через надмірну концентрацію в ньому формальдегіду і сірчистого ангідриду; в м. Сарни, де було виявлено перевищення у середньодобових пробах ГДК пилу, діоксиду азоту, сірчистого ангідриту та формальдегіду; в м. Рівне, де виявлено перевищення ГДК формальдегіду, фенолу та діоксиду азоту.

null
Забруднення атмосферного повітря
  1. Санітарний стан ґрунту.

Бактеріальне забруднення ґрунту в 2017 році виявлено в Березнівському та Радивилівському районах. Значна кількість проб ґрунту, забрудненого яйцями гельмінтів, припадає на Дубенський, Острозький, Радивилівський, Сарненський райони та м. Рівне. Значна кількість територій області використовується для зберігання непридатних для використання пестицидів та забруднюється через неналежне поводження з ТПВ в місцях їх видалення.

null
Санітарний стан ґрунту
  1. Шумове забруднення.

Найбільший вплив шуму зазнало населення міст Рівне та Сарни. З меншими рівнями звуку, але у значній кількості досліджень фіксувались перевищення шуму в містах Здолбунів, Костопіль та Острог, в селищах міського типу Володимирець, Гоща та населених пунктах Рівненського району.

Відносно «тихими» були селища міського типу Рокитне, Зарічне і Млинів, міста Березне, Вараш та Радивилів, в яких перевищення допустимих рівнів шуму не реєструвалось або було незначним.

null
Шумове забруднення
  1. Радіаційний моніторинг.

З харчових продуктів найбільш забрудненим, за результатами радіаційного моніторингу, є молоко. У трійку лідерів за рівнем його забруднення цезієм-137 увійшли Рокитнівський, Дубровицький та Зарічненський райони.

null
Радіаційний моніторинг

Висновок: за результатами комплексної санітарно - гігієнічної оцінки відмітку «відмінний» не отримав жоден із районів області (див. малюнок 1).

null
Комплексна оцінка

До територій із «задовільною» оцінкою увійшли такі райони: Дубровицький, Демидівський, Зарічненський, Корецький, Млинівський, та Рокитнівський.

Статуси «незадовільний» та «критичний» не отримав жоден з районів. Проте у трійці найбільш забруднених територій із незадовільною оцінкою щодо ймовірних ризиків для здоров’я населення опинились міста Рівне, Костопіль та Сарни.

Рівненський обласний лабораторний центр


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews