Рівненські письменники організували передріздвяну літературну зустріч
З читанням власних літературних творів, виступами співаків і музикантів, розповідями про самобутні національні традиції святкування Різдва у різних регіонах України.
Автор : Віра Мельникова
У передсвятковий день напередодні великого християнського свята Різдва Христового Рівненська обласна організація Національної спілки письменників України організувала в музеї Уласа Самчука своєрідні літературні читання. Адже говорили про українські національні традиції, як вони століттями й тисячоліттями забезпечують зв’язок поколінь українців.
У зустрічі взяли участь не лише письменники, але й поціновувачі української літератури. І це вже третя тематична зустріч письменників разом з тими рівнянами, які люблять літературу та прагнуть зустрітися із письменниками. Були присутні на вечірці і журналісти, музиканти та співаки.
Письменники читали власні літературні твори, співаки і музиканти порадували публіку своїми виступами. Всі присутні взяли участь у бесіді на тему національних традицій святкування Різдва у різних частинах нашої великої країни.
Відкрила літературні читання, розповіла про важливе культурологічне значення проведення подібних заходів, познайомила присутніх з відомими літераторами, що прибули на зустріч голова Рівненської національної спілки письменників пані Ірина Баковецька-Рачковська.
Перед зібранням з вітальним словом виступив голова культурно-просвітницького центру ім. Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук.
Програму вечора вела завідувачка відділу «Літературний музей Уласа Самчука» пані Оксана Семчишина, яка розповіла чимало цікавого про традиції свята у різні періоди життя українського суспільства.
Своїми роздумами, переживаннями щодо святкування і значущості події для усього християнського світу поділилися члени НСПУ: Микола Береза, Євген Шморгун, Михайло Степанюк, Олександр Берестяний, Вікторія Климентовська, Юлія Костюкевич, Ірина Одерако, Іванна Голуб, Микола Панченко, а також письменниці з літературного об’єднання, що діє при НСПУ в Рівненській області пані Віра Мельникова, Євгенія Гембаровська та Софія Шевчук.
Учасники святкового дійства мали змогу насолодитися колядками і різдвяними піснями у виконанні Олени Роман та Сергія Парчука – учнів вокальної школи Галини Швидків. А викладач музичної школи за числом 1 ім. Миколи Лисенка Оксана Войтович та її учениця Софія Пшебільська потішили присутніх чудовим злагодженим виконанням композиції «Щедрик» ( концертмейстер – Ольга Вакуліч). Назар Волощук, член національної Всеукраїнської музичної спілки та Національної спілки кобзарів продемонстрував високий рівень виконання народних пісень на бандурі.
Рівненська творча інтелігенція, поціновувачі художнього слова, народних звичаїв і традицій цікаво і змістовно провели своє дозвілля. Хочеться вірити, що до існуючих українських традицій святкування народних свят і подій долучиться і молода генерація, цим самим збагативши українську національну культуру і свою духовність.
Українські письменники і поети написали чимало художніх творів про святкування цього великого свята, заснованого на народних традиціях і звичаях свого народу. Всі ми з дитинства любимо безсмертний твір Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом», приправлений таємничою містикою і наївно-щирими народними віруваннями. Незабутні, колоритні картинки традиційного святкування Різдва українськими гуцулами постають перед читачем у повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків». А яка чарівність і таїнство Різдвяного вечора, справжня магія відчувається у невеличкому, але такому ємному віршику «Різдво» Богдана-Ігоря Антонича! У творах Уласа Самчука талановито відтворено не лише психологію українця, його боротьбу за своє місце серед інших народів («Марія», Волинь»), але й зображено вікові національні традиції, яких і в наш час намагається дотримуватись населення України. Про це згадали рівненські письменниками, які демонстрували продовження цієї гарної традиції у своїй власній творчості.
Джерело: RvNews