Вистава з Рівного увійшла до лонг-листа всеукраїнського фестивалю ГРА
Серед 30 кращих обраних вистав фестивалю-премії
Опубліковано : Людмила Марчук
На разщі вже сформовано лонг-лист учасників другого Всеукраїнського театрального фестивалю-премії GRA. З 83 заявлених гравців, які пройшли технічний відбір, Експертна рада обрала 30 кращих. Саме вони продовжать боротьбу за український театральний Оскар.
Засновником та організатором Фестивалю-Премії «ГРА» («GRA» («GreatRealArt»)) є Національна спілка театральних діячів України. «ГРА» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представляють прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2018 року.
Фестиваль має чітко встановлені правила гри. На основі поданих від театрів заявок, Експертна Рада вже сформувала лонг-лист з 30 учасників. Далі експерти подорожуватимуть Україною і переглянуть постановки наживо. Під кінець червня буде сформовано шорт-лист з 12 вистав. А у листопаді в Києві відбудеться фінальний етап: глядачі зможуть долучитися до фестивального руху і переглянути вистави-фіналісти на різних театральних майданчиках столиці. Заключний акорд – оголошення переможців міжнародним журі. Чому саме міжнародним? Аби мати незаангажовану думку і об’єктивний результат, визначати переможців мають авторитети, не пов’язані з жодним із театрів України.
Богдан Струтинський Голова НСТДУ, н. а. України щодо встановлених правил: «Для того, щоб сформувалася хороша традиція, часто міняти правила гри у GRI не потрібно. Але для того, аби фестиваль мав розвиток та щоб уникнути банальностей і принципу роботи «по накатаному, його треба доповнювати новими викликами. Так, кожного року склад Експертної ради буде оновлюватися на 20% відсотків. До того ж, цьогоріч ГРА має крім загальних, ще й індивідуальні номінації».
«ГРА» була заснована минулоріч. Подібний проект проходив вперше в історії України і виявився успішним. Про це свідчать позитивні відгуки театральних критиків, як українських так і зарубіжних, відгуки глядачів і кількість цьогорічних театральних колективів-учасників проекту. Нагадаємо, кількість заявок збільшилася з 70 до 83. Однак, потрапити до списку кращих вдалося далеко не всім заявленим колективам.
Анна Липківська театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради фестивалю-премії: «Лонг-лист Другого фестивалю-премії ГРА вийшов повноформатний – усі 30 позицій заповнені. Щоправда, зважаючи на гостроту конкуренції у деяких номінаціях (погодьтеся, 5 місце з 7 претендентів – далеко не те саме, що з 21), при підрахунку голосів був застосований додатковий чисельний чинник, котрий якраз це і враховував. Тож у номінаціях «найкраща драматична вистава» та «найкраща вистава камерної сцени» представлено по 7 спектаклів, «найкраща хореографічна/балетна/пластична вистава» та «найкраща пошуково-експериментальна вистава» – по 5, «найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу» та «найкраща вистава для дітей» – по 3».
Зі слів пані Анни, цього року у лонг-листі побільшало київських вистав – 14 (з 33 поданих). Побільшало також львів’ян (5 з 10 поданих) та одеситів (4 з 6 поданих заявок). Натомість поменшало харків’ян, але вони «взяли якістю» – представлені театр ім. Т. Шевченка (дебютант ГРИ) та минулорічний учасник шорт-листа – театр ляльок ім. В. Афанасьєва.
В «особовому» розряді є чотири чемпіони: Київські театри ім. І. Франка та Новий драматичний на Печерську, Одеський ім. В. Василька та Перший театр для дітей та юнацтва зі Львова. Вони представлені у лонг-листі двома виставами кожний (згідно з Положенням, будь-який театр має право подати заявку як від себе, так і скооперувавшись із ГО, котре спеціалізується саме на театральному мистецтві. Цією можливістю вищезгадані колективи і скористалися). Причому тут навіть не скрізь ідеться просто про розподіл великої та малої сцени, тобто про формат, а про різні жанри та адреси. Так, львівські постановки фігурують у номінаціях «вистава для дітей» та «пошуково-експериментальна вистава». А театр на Печерську –в «експериментальних» та «камерних».
Тож, лонг-лист театральних колективів, які продовжать ГРАти (список за абеткою):
Номінація «За найкращу драматичну виставу»
- Академічний музично-драматичний театр ім. Лесі Українки м. Кам’янського – «Украдене щастя»
- ГО «Інститут дослідження театру «Шостий поверх» – «Погані дороги»
- ГО «Фестивальний центр «Золотий Дюк», Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька – «Вона його любила»
- «Дикий театр» (м. Київ) – «Кицюня»
- Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька – «Одруження»
- Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – «Коріолан»
- Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка – «Скапен»
Номінація «За найкращу виставу камерної сцени»
- Creator (м. Київ) – «ЕФЕКТ Minetti»
- ГО «АРС МАГНА», Київський академічний театр на Печерську – «Бог різанини»
- ГО «Театральна платформа», Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – «Війна»
- Київський академічний театр «Золоті ворота» – «Фрекен Юлія»
- Київський академічний театр юного глядача на Липках – «Місце для дракона»
- Львівський академічний театр імені Леся Курбаса – «Королева краси»
- Харківський державний академічний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка – «Замок»
Номінація «За найкращу виставу для дітей»
- ГО «Майстерня Мистецький Простір», Перший академічний український театр для дітей та юнацтва (м. Львів) – «Джалапіта»
- Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва – «Король Дроздобород»
- Рівненський академічний обласний театр ляльок – «Пливе човен, казок повен»
Номінація «За найкращу музичну виставу в жанрі опери/оперети/мюзиклу»
- Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – «Гуцулка Ксеня»
- Київський національний академічний театр оперети – «Скрипаль на даху»
- Одеський національний академічний театр опери та балету – «Орфей і Еврідіка»
Номінація «За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу»
- n’Era Dance Group (м. Київ) – «Альфа»
- Академічний театр «Київ Модерн-балет» – «Сплячакрасуня»
- Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» – «По той бік кургану»
- Львівський національний академічний театр опери та балету ім. С. Крушельницької – «Правда підмаскою»: «Пульчинелла», «Весна священна»
- Проект АРТІЛЬ (м. Київ) – «Артіль – Чотири вистави»
Номінація «За найкращупошуково-експериментальну виставу»
- Київський академічний театр на Печерську – «Світ у горіховій шкаралупі»
- Львівський академічний драматичний театр ім. Лесі Українки – «Горизонт 200»
- Одеський академічний обласний театр ляльок – «Баби Бабеля»
- Перший академічний український театр для дітей та юнацтва (м. Львів) – «Прекрасні, прекрасні, прекраснічаси»
- Харківський державний академічний театр ляльокім. В. А. Афанасьєва – «Гамлет»
Нагадаємо, цьогоріч лауреати Фестивалю-Премії будуть визначатися, як і минулого року, у шести загальних номінаціях. Крім того, цього року додано шість індивідуальних номінацій: За найкращу жіночу роль; За найкращу чоловічу роль; За найкращу режисерську роботу; За найкращу сценографію; За найкращу хореографію; За найкраще музичне рішення вистави.
Найкращих гравців у ГРІ за театральний Оскар буде нагороджено Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.
Джерело: RvNews