Сьогодні відбулося розширене засідання комітету з питань антикорупційної політики щодо ризиків внесених Міністерством оборони України змін до статутів Державних підприємств Міноборони України «Агенція оборонних закупівель» (АОЗ) та «Державний оператор тилу» (ДОТ).
На засіданні були присутні народні депутати з інших комітетів Верховної Ради, представники Міноборони, держпідприємств «Агенція оборонних закупівель» та «Державний оператор тилу», наглядових рад цих підприємств, Громадської антикорупційної ради при Міноборони та ЗМІ.
Детальніше про це повідомив народний депутат України від Рівненщини, член антикорупційного Комітету ВР Роман Іванісов.
"Річ у тім, що у грудні 2024 року Міноборони запропонувало зміни до статутів АОЗ і ДОТ щодо звільнення та призначення голів цих держпідприємств, які тепер повинні бути узгоджені з Міноборони. За словами заступника міністра оборони Дмитра Кліменкова, це відбулося внаслідок прийняття Закону України про корпоративне управління, Міноборони повинно було вжити заходів на вимогу цього закону.
Присутні на обговоренні представники Міноборони заявили, що зробили це у відповідності до норми про загрозу національній безпеці. Водночас, на думку членів нашого комітету, прийняті зміни до статутів якщо і відповідають нормі про загрозу національній безпеці, то порушують норму про виключне повноваження наглядових рад державних підприємств, які згідно з тим же законом про корпоративне управління мають виключне повноваження призначати і звільняти керівників держпідприємств. Цю правову колізію у АОЗ і ДОТ вважають загрозою ручного управління агенціями міністерством.
Дискусія між присутніми у залі тривала понад 2 години. Дмитро Кліменков запевнив, що обговорення змін у статутах підприємств ще тривають, і такі зміни стосуються не лише АОЗ і ДОТ, а й низки інших держпідприємств, за які відповідає Міноборони. Мої колеги народні депутати ставили справедливі запитання представникам міністерства щодо можливих втручань у закупівельні процеси, представники Міноборони справедливо відповідали, що якщо замовлення не виконується, відповідальним за ці процеси є Міноборони, адже є розпорядником бюджетних коштів.
Дуже багато інформації, зокрема, щодо закупівель, неможливо було обговорити сьогодні, бо вона містить державну таємницю і для цього необхідно проводити засідання в закритому форматі. Щодо вирішення правової колізії і уникнення різного трактування норм закону, голова комітету Анастасія Радіна запропонувала на базі членів нашого комітету розробити новий законопроект. На наступних засіданнях комітету розглянемо ці ініціативи", - розповів Роман Іванісов.