В Острозі археологи докопалися до княжої кам’яниці

17.09.2017 15:30   Джерело: RvNews
Опубліковано : Дарина Ясна

На кам’яницю княжих часів натрапили археологи під час розкопок в Острозі. Про це повідомляє Район. Острог з посиланням на всеукраїнське видання «День» (автор Тетяна Ільницька).

Кам’яниця досить добре збереглася. Адже стіни у ній товщиною до метра, викладені з каменю-піщаника. Вдалося відкрити й арку. Ймовірно, це вхід. Науковці тепер думають і припускають, кому ця кам’яниця могла належати?

Крім самих мурів, археологи ще виявили фрагменти посуду, монети. А серед найцікавіших знахідок – велика колекція керамічних ляльок , оздоблених орнаментом. Так, в одному місці натрапили аж на 125 виробів.

«Дослідження проводили в центрі Острога – на території, де розбудовується новий корпус «Острозької академії». Ми працювали в тій частині, яка згадується у старих планах. На картах вона була нанесена, як вулиця, яка починалася від в’їзної Луцької брами і вела до ринку. У попередні роки під час експедицій знайшли частину цієї вулиці – власне, саму дорогу і залишки кам’яниць, збудованих за князів Острозьких. Цьогоріч ми копали на правій частині вулиці. Натрапили на кам’яницю, де добре збереглися бокові стіни. Склепіння впало, очевидно, в радянський період, коли там велася активна забудова, а, можливо, й трохи раніше. Кам’яниця доволі велика – має розмір 4 на 10 метрів, вона викладена з масивного каменю на глиняному розчині. Цікаво, що є опис 1620 року, коли територія міста ділиться між синами князя Острозького. І в ньому якраз є інформація про цю вулицю і будівлі. Тож маємо чітку хронологічну прив’язку», – розповідає керівник експедиції Олексій Войтюк.

Крім того науковці також натрапили на залишки споруди ХVІІІ століття.

«Коли її будували, то використали частину стін цієї кам’яниці. Очевидно, це була крамниця, адже вулиця все-таки вела до ринку. Якраз біля неї ми виявили завал люльок. За попередніми підрахунками, там 125 виробів. Але всі вони надбиті. Складається враження, що це був пошкоджений товар, який викидали, бо не могли в такому стані виставити на продаж. Така знахідка доволі рідкісна. До того ж самі люльки цікаві. Вони керамічні, прикрашені орнаментом. Чашечки для куріння деяких зроблені у вигляді людської голови – там проглядається обличчя, вуса. Є припущення, що частину цих люльок могли виготовляти в самому Острозі. Адже це було потужне місто» – додає історик.

Тим часом на сьогодні є ініціативи щодо збереження підвальних частин міста, виявлених під час розкопок. Так, у планах «Острозької академії» – музеєфікувати їх.

null
До музеєфікації долучаються й абітурієнти. Фото Абітурієнт ОА.

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу rvnews.rv.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: RvNews