Декаду народних зимових свят в Інституті мистецтв РДГУ відкрили Андріївськими вечорницями
Опубліковано : Людмила Марчук
Відзначати свято Андрія за автентичними народними традиціями рівненського Полісся – для студентів кафедри фольклору й народного співу Інституту мистецтв РДГУ та, зокрема, відомого фольклорного гурту «Джерело» під орудою доцента та фольклорної виконавиці Раїси Цапун – не первина.
Щороку період колядування й щедрування творча молодь розпочинає на Андрія, де поруч з християнськими колядками звучать ще й більш давні - дохристиянські.
Невід’ємною частиною дійства є й магічні ритуали та дівочі гадання. Усе це приправлене жвавими емоціями, народними дотепами, гумором, який супроводжується гучним сміхом.
- Святкуємо Андрія щороку. Та нині здається, що такого вдалого свята, як цього разу в нас ще не було, - одностайно запевняють розпашілі від народних танців в імпровізованій «клуні» учасники дійства.
До свята готувалися заздалегідь. Дівчата, як і завжди було в народній традиції, подбали про вареники та Калиту, хлопці – про всі необхідні атрибути для того, щоб пани Калитинський і Коцюбинський не осоромилися у своєму традиційному діалозі, коли один танцюватиме й намагатиметься калиту вкусити, а другий натомість - вкусити не даватиме та все умудрятиметься мазнути по обличчю квачем із сажею.
Подбали студенти і про народні музики з сусідньої кафедри народних інструментів, які охоче взяли участь у гарному народному дійстві.
Свято мало і вдячну аудиторію – не тільки свої керівники кафедр, викладачі чи чиїсь батьки прибули на Андріївські вечорниці, а ще й учні Рівненської класичної гімназії «Престиж».
Про Андріївські вечорниці школярі може й чули, але щоб побачити це дійство у такому вигляді, як це зафіксувалося в народній традиції, то вочевидь уперше.
Тож враження дійство справило незабутнє й усім було весело. Особливо коли вийшли в коридор та стали парами у традиційний поліський танок «Печоноє порося», а затим пішли й інші танці та хороводи, які невтомно завзято витинали музиканти на скрипці та баяні. Тут вже задіяні були всі.
А насамкінець також усі присутні дружно заколядували, адже колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю» добре відома кожному українцю - як студентам, так і школярам.
У святі взяла участь і відома в Рівному виконавиця під гітару авторських пісень Валентина Слуквіна, а знімкував дійство відомий фотомайстер Олексій Потянок.
Джерело: RvNews