В Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку, присвячену сторіччю рівненського футболу
Автор : Галина Данильчук
Сторіччя тому у Рівному на зеленому полі біля стін палацу князів Любомирських вперше розпочались футбольні баталії. Піонером цієї захоплюючої командної гри в місті Рівне був єврейський футбольний клуб «Маккабі». Значний внесок у розвиток фізичної культури і спорту у міжвоєнний період зробив єврейський спортивний клуб «Гасманея». А майдан біля палацу поруч із вулицею Замковою відтоді й до сьогодні став основним спортивним центром Рівного, там з’явився і перший рівненський стадіон.
Цікава історія футбольного життя рівненських команд «Гасмонея», «Сокіл», «Погунь» першої половини ХХ століття, зафіксована у численних фотографіях і документах. На виставці представлені унікальні фото далеких часів, які збережені в домашніх архівах рівненських родин. Олег Лисенко і Михайло Калашнік, які нині мешкають у Рівному, надали для експонування фото своїх батьків-футболістів воротаря команди «Погунь» Олексія Лисенка і гравця Бориса Калашніка.
Один із розділів виставки присвячений легендарному футболісту і тренеру повоєнної команди «Локомотив» і «Колгоспник» Леоніду Молчановському. Його фото, нагороди і особисті речі на виставку надала донька Ірина Молчановська.
На звернення музейників створити спільну ювілейну виставку відгукнулися футболісти-ветерани. Серед них легендарний рефері Віталій Марчук, який 48 років віддав суддійству футбольних матчів. Ветеран подарував музею футбольний м’яч з дарчим написом.
Виставка розповідає про колишнього футболіста команди «Колгоспник» Володимира Попельницького, який приїхав у Рівне з Бразилії і став одним із улюбленців команди. Ще раніше він дав на виставку свої фото, але на жаль не дожив до її відкриття.
Про начальника футбольної команди «Авангард» 1972-1991 років Юрія Кремньова розповідають матеріали, передані його сином Станіславом Кремньовим, який як і батько все життя грає у футбол, а ще має одну з найбільш повних в Україні колекцію нагрудних значків футбольної тематики.
Гра у складі рівненської футбольної команди «Верес» стала сходженням у футбольній кар’єрі українського славетного голкіпера відомих команд «Шахтар», «Металург» і полтавської «Ворскли» Сергія Долганського. Його спортивні нагороди, іменна футболка і іменний футбольний м’яч надала для експонуванні на виставці родина, що мешкає у Здолбунові. На відкритті виставки рідний дядько і хрещений батько видатного спортсмена Іван Долганський розповів про перші кроки Сергія у великий спорт.
Створюючи виставку, музейники ще раз переконалися, що можуть в своїй роботі розраховувати на приватних колекціонерів, більшість із яких радо відгукується на створення спільних виставкових проектів. Саме таким є рівненський колекціонер футбольних раритетів Віктор Свиридюк, який десятки років збирає інформацію, що пов’язана з рідною командою, а це сотні програм змагань, які провели рівненські футболісти у Рівному і за його межами. Не стояв осторонь створення виставки і рівненський спортивний журналіст Сергій Татаренко, який у власній колекції має раритетні футболки, зразки нагород, чимало унікальних фотографій.
Звичайно, не обійшла столітня історія і наш сучасний футбольний клуб «Верес», його успіхи і поразки, а також новонароджену разом з клубом армію червоно-чорних футбольних вболівальників. Світлини Олександра Харвата – це яскравий літопис спортивних битв «Вереса».
На відкриття виставки прийшли сивочолі ветерани рівненського футболу, кожен з яких – жива легенда, тисячі набіганих по зеленому полю кілометрів. Це сотні забитих голів у ворота суперників, це круті чоловічі сльози пропущених голів у свої ворота, це шаленіючі переповнені стадіони вболівальників рівненської команди яке б ім’я вона не носила за свої останні 50 років – "Локомотив", "Динамо", "Колгоспник", "Горинь", Авангард" чи «Верес».
Нині ж рівняни якось принишкли в очікуванні – як вирішуватиметься далі доля футбольного клубу «Верес», що так яскраво спалахнув у Рівному і об’єднав тисячі вболівальників. Президент Народного клубу “Верес” Олексій Хахльов, виступаючи на відкритті виставки запевнив присутніх, що і він, і керівництво міста та області намагаються зробити усе від них залежне, щоб відродити футбольну славу Рівного, а головне – збудувати (чи реконструювати) пристойну спортивну споруду – стадіон.
А музейна виставка «Рівненському футболу – 100!», що є першою спробою розповісти широкому загалу про історію рівненського футболу, може стати основою для майбутнього музею спортивної слави Рівного.
Джерело: RvNews