«У разі біди сюди рятувальна служба приїхати не зможе». Чим небезпечні такі популярні «Мальдіви» на Рівненщині? (Фото)
Автор : Марта Білик
Це місце стало чи не найпопулярнішим цього літа серед місцевих та приїжджих відпочивальників. Вода в ставку – небесно-голубого кольору, а навколо – білий берег. Хіба можна мріяти про інше? Та все це – не пляж якогось висококласного курорту закордоном. Це – так звані Здолбунівські Мальдіви або ж, правильніше кажучи, кар’єр ПАТ «Волинь-Цемент» філії ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна». І навіть перебувати тут, не те що купатися, суворо заборонено.
А все тому, що це - виробнича зона, яку освоюють ще з 1889 року. Її передали підприємству для видобутку крейди та суглинків. Загалом зараз це 300 га землі. Через особливості технологічного процесу територія навколо всипана крейдою, що і створює ілюзію білого піску, а підземні води формують чисте озеро. Саме це і приваблює відвідувачів, які роблять фото на тлі цієї краси та викладають у соцмережі, чим ще більше притягують сюди людей.
Тож відпочивальники сміливо долають доволі складний шлях, аби зробити світлини на пам'ять та скупатися у чистій воді. Оскільки з машинами на територію кар’єру не пропускають, пішки до нього доводиться долати близько 5 кілометрів грунтовою дорогою, обривами та крізь пилюку і крейду, які залишають за собою вантажівки. Та так звані відпочивальники часто не підозрюють, що наражають себе на небезпеку.
Адже кар’єр – то не пляж. Відповідно, місця для купання тут не облаштовані. Замість пологих берегів – обриви, які часто обсипаються, а на дні можу бути скам’янілі брили крейди. Глибина ж водойми подекуди сягає 8 метрів. Є й загроза отримати смертельний удар електричним струмом.
На території підприємства розміщені елктролінії високої напруги – 6 тисяч вольт. У випадку обриву дроти можуть впасти як на грунт, так і в воду. Отож, є загроза смертельного травмування тих, хто в цей час перебуває на території кар’єру.
-У разі біди сюди рятувальна служба приїхати не зможе, - зазначає начальник служби охорони праці та навколишнього середовища ПАТ «Волинь-Цемент» Олександр Чумак.
Вода там, попри чистоту й прозорість, також приховує чимало загроз. Адже це – підземні джерела. Відповідно, вода не прогрівається на сонці повністю. Тож на поверхні її температура може становити 20-22 градуси, а дещо глибше – не більше 16-ти. Тому відпочивальник ризикує отримати корч кінцівок та потонути.
Але попри ризики, люди все одно їдуть на кар’єр. І не тільки підлітки та молодь, а й сім’ї з малими дітьми. Приїздять з різних куточків Рівненщини. Працювникам же часто доводиться зупиняти «відпочивальників» та вивозити їх з території кар’єру.
- Приїздила сюди сім’я з Костополя, яка не пошкодувала грошей на таксі, щоб сюди з вокзалу доїхати. Проте на території все одно заблукала. А якось зустріли на шляху до кар’єру двох десятикласниць з Рівного, які йшли за гарними фото, бо побачили такі в соціальній мережі, - розповідає Олександр Чумак.
Як наголошують на підприємстві, за людей, які перебувають на території кар’єру без відома його адміністрації, там відповідальності не несуть. Отож, у разі нещасного випадку відповідатимуть лише ті, хто постраждав. А ті, хто відмовлятиметься самостійно покинути виробничу зону, нестимуть уже адміністративну чи й кримінальну відповідальність.
До слова, «Здолбунівські Мальдіви» нині рекультивують: засипають озеро, адже видобуток корисних копалин тут вже завершили. І невдовзі на цьому місці будуть сіножаті, що передбачено відповідним планом рекультивації. Територію ж після цього передадуть у користування Здолбунівській міській або Копитківській сільській раді. До слова, майже вся дачна зона Здолбунова розташована на території колишніх кар’єрів.
Зараз водойму засипають вантажівки. За словами начальника Виробництва № 1 ПАТ «Волинь-Цемент» Бориса Царука, це родовище освоюють вже два роки. За два місяці планують вирівняти близько 23 га території, на якій завершили видобуток.
Водойму засипають породами, які лежать поверх крейди з нового розкриву. Згодом туди завезуть ще й родючий шар грунту. Тож керівництво ПАТ «Волинь-Цемент» філії ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна» вкотре нагадує здолбунівчанам і жителям інших населених пунктів, що кар’єр - не місце для відпочинку, а небезпечна зона видобутку.
Джерело: RvNews